Klinik Pilates

Klinik pilates önemli, çünkü;

Her 10 kişiden 8’ i, yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi altında kalıyor.

Duruş bozuklukları, yanlış oturuş pozisyonlarında uzun süre kalınması yada bu pozisyonlarda sürekli olarak tekrarlanan hareketler; kaslarda gerilme, yorgunluk ve stres, ağrılı kas spazmlarına yol açıyor. Sonucunda kişilerde sırt ve boyun ağrıları şikâyetleri ortaya çıkıyor. veya ilerleyen yaş veya yanlış yapılan spor gibi durumlar eklemlerde veya omurgada hasar veya zorlanmalara sebep olabiliyor.

Rehabilitasyon, vücudun kaybettiği yada eksik fonksiyonların yeniden kazandırılması olarak tanımlanabilir. rehabilitasyonda, hastalık ya da yaralanma sonucu vücut işlevlerinden bir kısmını kaybetmiş olan kişinin, mevcut kapasitesini en iyi şekilde kullanarak, vücut işlevlerini en üst düzeyde yapabilir hale getirilmesi amaçlanır.

Eklem ve Omurga Sağlığı

Hareketsiz bir yaşam şekli, insanlarda omurga sağlığını bozmakta ve bu durum ise çeşitli kas ve eklem hastalıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Skolyoz, omurga sorunları, kas spazmları, eklem sağlığını bozacak hastalıklardan sadece birkaç tanesidir.

Çoğu kişi, bel ve boyun fıtık şikayetleriyle, diz ve kalça problemleriyle, omuz ekleminde meydana gelen donukluk gibi rahatsızlıklarla yaşamaya çalışmaktadır.

Ancak bu tür rahatsızlıklara alışmak zorunda değilsiniz. Konusunda uzman ve deneyimli ekibimiz, eklem sağlığınızı korumanız ve bu rahatsızlıkların tedavi edilebilmesi için kişiye özel egzersiz programları düzenlemektedir.Tüm eğitmenlerimiz omurga üzerinde meydana gelen dejenerasyonlar üzerine sertifikalı ve bu problemlerin giderilmesi konusunda yüksek tecrübeye sahiptir.

Pilates duruş bozukluklarının tedavisinde, esneklik kazanmada ve denge gelişiminde, sakatlık rehabilitasyonunda etkili olarak kullanılabilmektedir.

Eklem ve omurga sağlığı için yapılan uygulamalarında konusunun uzmanı fizyoterapist ile uygulanan klinik pilates, bel boyun ve sırt ağrılarından, duruş bozukluklarında, yanlış nefes alıp verme tedavisine kadar birçok rahatsızlıklar giderilebilmektedir.

Bel ve boyun fıtığı, omuz eklemi rahatsızlıkları, duruş bozuklukları, kalça ve diz problemleri, skolyoz gibi insan hayatını olumsuz etkileyen rahatsızlıkların, klasik fizik tedavisinin sonrasında tamamlayıcı destek olarak sunulan kişiye özel egzersizlerdir.

Bu tedavi sadece bu tür eklem rahatsızlığı olan insanlara uygulanmaz. Herhangi bir eklem rahatsızlığı olmayan ama daha sağlıklı bir eklem yapısına ulaşmak isteyenler için de uygun bir egzersiz programıdır.

İnsan vücudu, uyum içinde çalışan bir makineye benzer. Bu makinenin herhangi bir parçası bozulmaya başladığında, tüm makine çeşitli problemler çıkarmaya başlar. Uygulamalar için bel fıtığı, boyun fıtığı ya da duruş bozukluğuna sahip olunması gerekmez.

Özellikle hareketsiz bir yaşantıya sahip olan insanlar için oldukça verimli olan klinik pilates, her yaştan grubundan insanın rahatlıkla yapabileceği, zengin hareket çeşitliliği bulunan bir egzersizdir.

Stüdyolarımıza geldiğinizde, uzman ekibimiz tarafından tüm detayları ile vücudunuzdaki sorunlu bölgelerin röntgenleri incelenerek, size uygun en iyi pilates egzersizi programı ortaya çıkarılır.

Her yaş grubundan kadın ve erkeğe rahatlıkla uygulanabilir. Kadınlar ve erkekler için özel olarak hazırlanan pilates, uzman doktor ve fizyoterapist eşliğinde, özel eğitmenler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Ülkemizde henüz çok fazla anlaşılamaması rağmen pilates programları, insan vücut sağlığı için oldukça yararlı hizmetler sunmaktadır. Eklem sağlığı için gerekli uygulamalarından yararlanmak isteyen kişiler, birçok eklem rahatsızlığında rahata kavuşmaktadır.

 • Skolyoz
 • Fıtık
 • Osteoporoz
 • Duruş bozuklukları
 • Kalça sorunları
 • Ayak ve ayak bileğinde oluşan rahatsızlıklar
 • Ön çapraz bağ yaralanmaları
 • Diz problemleri
 • Omuz eklemindeki problemler
 • Kas romatizması
 • Kas ağrıları

İnsan vücudunda birbirinden farklı kas ve eklem bulunmaktadır. Bu eklem ve kasların düzgün şekilde çalışabilmesi, hastalıklara karşı daha güçlü ve dirençli durması gerekir. Bunun için en uygun spor egzersizlerinden biri pilatestir.

Uzman kadromuz ve sertifikalı eğitmenlerimizden alacağınız pilates çeşitlerinde, kişiye özel uygulamalar düzenlenir. Her bireyin vücut yapısı farklıdır ve yakalandığı rahatsızlıklar da farklılık gösterebilir. Ancak ortak bir nokta vardır ki, hareketli bir yaşam, eklem yapısında ve omur yapısında her zaman daha sağlıklı gelişim gösterir.

Eklem sağlığı için klinik pilates ve rehabilitasyon hizmetlerimizden yararlanmak için stüdyolarımıza gelebilir, uzman eğitmenlerimiz ile görüşerek, kendiniz için en uygun programı uygulamaya başlayabilirsiniz.

 • Klinik Pilates
 • Hamile Pilatesi
 • Mat Pilates
 • Aletli Pilates
 • Pilates Reformer
 • Pilates Barrel
 • Pilates Cadillac
 • Pilates Chair
 • Pilates Tower Reformer
 • Pilates Trapaze Table
 • Pilates Boody Bare
 • Air Pilates

Birçok kişi klinik pilates ile klasik pilates arasında birçok fark olduğunu düşünür. Aslında aralarında neredeyse hiç fark yoktur. Söylenebilecek farklar arasında, klasik pilates karın ve sırt bölgesindeki kaslarla iç organların desteklendiği pelvik kaslarının çalıştırılmasıdır.

Pilates topları, reformer pilates aletleriyle çalışmalar yapılır. Klinik pilates, yapılan klasik pilates hareketlerinin, rahatsızlığı olan kişilere değiştirilerek uygulanmasıyla oluşturulan kişiye özel hareketlerdir. Vücudun daha az yorulacağı, daha az zorlanacağı hareketleri içerir.

Eklem sağlığı için yapılan uygulamalardan yararlanmak isteyenler, uzman kadromuzun, kişiye özel hazırladığı egzersiz programlarından yararlanabilir. Sertifikalı eğitmenlerimiz, kişinin vücudundaki eklem, kas gibi rahatsızlıklara göre en uygun programı hazırlayarak, uygulama durumuna geçmektedir.

Pilates egzersizleri, tek başına yapılabilecek egzersizler değildir. Klinik pilates, tek başına uygulandığında, vücut anatomisini bilmeden, yanlış yapılan hareketler, sakatlanmalara ve vücutta daha fazla rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden pilates, bir pilates eğitmeninden doğru şekilde alınması gereken bir programdır.

Eğitmen, insan anatomisini çok iyi bilmelidir.

Vücut fizyolojisinden anlamalı ve vücuttaki rahatsızlığa göre hangi hareketlerin doğru olacağı konusunda uzman olmalıdır.
Vücutta oluşan rahatsızlığın çeşidine göre uygulanacak pilates hareketlerinin, vücuda ne gibi değişimler getireceğini bilerek uygulamalıdır.

Kas-iskelet yapısını bilmeden, sertifikasız kişilerden eğitim almak oldukça tehlikelidir. Eklem sağlığı için klinik pilates ve rehabilitasyonuygulamalarını yapacak kişi, konusunda eğitim almış, insan anatomisindeki değişiklikleri anlayabilecek bilgiye sahip kişiler olmalıdır.aPilates egzersizleri, tek başına yapılabilecek egzersizler değildir. Klinik pilates, tek başına uygulandığında, vücut anatomisini bilmeden, yanlış yapılan hareketler, sakatlanmalara ve vücutta daha fazla rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden pilates, bir pilates eğitmeninden doğru şekilde alınması gereken bir programdır.

Eğitmen, insan anatomisini çok iyi bilmelidir.

Vücut fizyolojisinden anlamalı ve vücuttaki rahatsızlığa göre hangi hareketlerin doğru olacağı konusunda uzman olmalıdır.
Vücutta oluşan rahatsızlığın çeşidine göre uygulanacak pilates hareketlerinin, vücuda ne gibi değişimler getireceğini bilerek uygulamalıdır.

Kas-iskelet yapısını bilmeden, sertifikasız kişilerden eğitim almak oldukça tehlikelidir. Eklem sağlığı için klinik pilates ve rehabilitasyonuygulamalarını yapacak kişi, konusunda eğitim almış, insan anatomisindeki değişiklikleri anlayabilecek bilgiye sahip kişiler olmalıdır.

İster klasik ister klinik pilates eğitimi olsun, eğitmenlerin belli programlar doğrultusunda kendini eğiten kişiler olması gerekir. Bu yüzden donanımlı bir pilates eğitmeninin alması gereken bazı sertifika ve eğitimleri vardır.

 • İlk yardım eğitimi
 • Spor psikolojisi eğitimi
 • Anatomi ve fizyoloji eğitimi
 • Spor beslenmesi eğitimi
 • Etkili iletişim ve ikna teknikleri eğitimi
 • Yerli ve Uluslararası Federasyonlardan resmi antrenör lisanslı eğitim

Kurumumuzda eğitim veren pilates eğitmenleri, Türkiye Jimnastik Federasyonu Pilates Antrenörlük Belgesine sahip, eğitim vermek için gerekli tüm dersleri almış kişilerden oluşmaktadır.

Günümüz insanı, neredeyse tüm iş hayatını masa başında geçirmektedir. Bu durum, kişilerde hareketsiz bir yaşamın da temellerini atmaktadır. Ofiste sürekli masa başında çalışan kişiler, yanlış hareketler yaparak, sakatlanmalara ve vücudu daha fazla zarara uğramasına neden olmaktadır.

Klinik pilates için her şeyden önce konusunda uzman bir eğitmenden yararlanmak gerekir. Özel olarak hazırlanmış stüdyolarımızda, kişiye özel klinik pilates çalışmalarıyla, masa başı çalışanlarında oluşan omurga bozuklukları, eklem ağrıları, kas ağrıları gibi sorunlar giderilebilmektedir.

Uzman ekibimiz, kişiye göre hazırladığı klinik pilates programlarında, karın, sırt, bel, kalça ve bacak kaslarının güçlendirilmesinin yanında, kişinin doğru nefes alıp vermesi, vücudun dengesini sağlayabilmesi için kişiye özel destek vermektedir.

Eklem sağlığı programa düzgün bir şekilde devam edilirse, kişi faydasını görür. Bu yüzden verilen programa harfiyen uymak önemlidir. Klinik pilates, 60 dakikalık seanslar olarak düzenlenir. Uygulanacak programın etkili ve destek tedaviye ek olarak başarı kazanabilmesi gerekir. Bunun için pilates programını tercih eden hastalarımız, en az 1 ay, haftada 2 ya da 3 gün düzenli olarak, kendileri için hazırlanmış özel programlara uymalıdır.

Pilates dünyası oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Klinik pilates eğitmenlerinin en çok karşılaştıkları sorun, klinik pilatesin ne olduğu ve nasıl yapılması gerektiği konusundadır. Burada en önemli nokta, klinik pilates programının doğru ve etkin şekilde kullanılmasıdır.

Klinik pilates ve medikal pilates, kısaca kişilerin akut ağrılarının ardından normal hayat sürecine daha rahat başlayabilmesi ve sonrasındaki dönemlerde herhangi bir sorunla karşılaşmaması için, fiziksel yönden hasara uğramış vücuda, uygulanan tedavi sonrasında destek amaçlı yapılan bir egzersiz programıdır.

Klinik pilates eğitmenleri, insan anatomisi hakkında bilgi sahibi olması, hangi noktalara, ne gibi hareketlerin etkili olacağı konusunda uzman bilgisine sahip olması gerekmektedir. Konusunda sertifikalı ve uzman eğitmenlerimiz eşliğinde alacağınız klinik pilates rehabilitasyonuygulamalarında, fizyolojik olarak tedaviniz en doğru şekilde tamamlanır.

 • Tedavi bile vücut kasları en doğru şekilde çalışmaya başlar.
 • Yavaş yapılan vücut hareketleri, tedavi ile daha hızlı olmaya başlar.
 • Tedavi sayesinde beyin, vücut hareketlerine hükmederek daha kolay hareket etmesini olanak tanır.
 • Tedavi sırasında vücut kendisini sabit tutmayı öğrenir.
 • Öncesi daha kısıtlı olan vücut hareketleri, egzersizler sayesinde daha genişlemeye başlar.

Kişinin akut ağrılarının geçmesi beklenir ve bundan sonraki süreçte, vücudun güç kazanmasına odaklanılır. Kişinin normal hayatına en kısa sürede başlaması ve bundan sonraki hayatında daha sağlıklı kas ve eklem yapısına sahip olabilmesi için klinik pilates tercih edilebilir.

Klinik pilates tercih edilmesindeki diğer etkenler ise kısa şöyle anlatılabilir:

 • Klinik pilates ile skolyoz tedavi
 • Kemik erimesi en aza indirilir.
 • Sporcularda başarı oranı daha da yükselir.
 • Vücudun her iki tarafı da eşit şekilde güçlenmeye başlar.
 • Hücre yaşlanmasının önüne geçilebildiği gibi bu süreci geciktirmek içinde de klinik pilates tercih edilebilir.

Konusunun uzmanı eğitimcilerimiz, tüm bu süreçleri, sizin için en uygun programla sizlere sunarak, tüm yaşamınız boyunca daha sağlıklı bir vücuda ve kas iskelet sistemine kavuşmanızda yardımcı olmaktadır.