Hamile Pilatesi

Kolay Doğum İçin Hamile Pilatesi

Liva Pilates

Her yaş ve sağlık durumundaki  insana hitap eden Pilates, hamilelik sürecini yaşayan veya doğum sonrasında toparlanma sürecini hızlandırmak isteyen kadınlar içinde çok faydalıdır.

Hamilelik sürecinde ve doğum sonrasında pilates yaparak vücudunuzun formda ve güçlü olmasını sağlayabileceğinizi biliyor musunuz?

Hamile pilatesi egzersizleri aracılığıyla siz sevgili anne adaylarının daha kolay ve rahat bir doğum geçirmenizi ve doğum sonrasında vücudunuzda oluşabilecek deformasyonların hızla toparlanmasını hedefliyoruz.

Hamile hanımların hamilelik pilatesini, alanında ilgili sertifikasyona sahip deneyimli eğitmenler eşliğinde yapması çok önemli. Öncelikle gebeliğinizi takip eden hekiminizle görüşerek gebeliğinizin durumu hakkında bilgi ve hekiminizden pilates yapabileceğiniz konusunda onay almanızı tavsiye ediyoruz. Pilates egzersiz programı gebelik haftasına göre değişiklik gösterdiğinden dolayı gebelik haftanıza uygun bir program üzerinden ilerlemeniz önemlidir.

Hamilelik dönemi, her kadın için ayrı bir özellik taşır. Bu dönemi en iyi şekilde atlatabilmek, vücudun dengesini kurarak, doğum anına kadar güçlendirmek hemen her hamile kadının uygulaması gereken bir durumdur.

Alman fizyolog Joseph Pilates tarafından oluşturulan pilates egzersizleri, kas dengesini koruyarak, vücudu yeniden yapılandıran bir egzersiz bütünüdür.

Özellikle anne adaylarının;

 • Doğru nefes alıp vermesi,
 • Vücudun dengeli hareketler sayesinde sıkılaşması, rahatlaması ve gevşemesini amaçlar.

Pilates, ağırlıklı olarak karın bölgesine yapılan egzersizleri içine alır. Normal insanların yaptığı şey, karın bölgesini düzleştirmek, karın bölgesindeki yağların erimesini sağlamaktır. Hamilelik pilatesi ise, pelvik bölgesine yapılan çalışmaları kapsar. Yani omurgaya doğru yapılan egzersizlerdir.

Vücudun ağırlık noktası her zaman değişkenlik gösterebilir. Bu durum ise uterusun büyüyerek belde biraz daha boşluk oluşmasına neden olur. Uterus, rahim ağzının her iki yanında bulunan yumurtalıklara giden fallop tüpleri yani üreme organıdır. Böylece omurga, karın öne doğru büyümeye başladığında bozulmaya başlar.

Burada eğitmenlerimiz devreye girerek, bu bozulmaların oluşmasını önlemeye çalışarak, anne adayının doğru duruş şeklini yakalamasını sağlamaktadır.

Hamilelik dönemi, anne adayının vücudunda çeşitli hormonal değişikliklere sebep olur. Aslında anne adayında hamilelik boyunca hem fiziksel hem de duygusal açıdan birçok değişim yaşanır. Karın bölgesi büyüdükçe, anne adayında, bel ve sırt ağrıları başlarken, beslenmesine dikkat etmeyen anne adaylarında çok kilo alma problemleri ortaya çıkmaktadır.

Hamilelik sürecinde, bebek rahime bazı baskılar yapmaya başlar. Bu baskılar anne adayında kasık ve alt karın bölgesi olan pelvikte ağrılara sebep olur. Ayrıca pelvik bölgesinin sarkmaya başladığı bu süreçte, anne adayı idrar kaçırma problemleri de yaşayabilir.

Hamilelik döneminde bu tür problemlerin yaşanmamas için pilates yapmak önem taşımaya başlar. Eğitmenlerimiz ile kaliteli bir doğum sürecine girerek hem bel ve sırt ağrılarından kurtulabilir hem de doğuma kadar daha dengeli beslenmeyle vücudunuzu olabilecek etkilere karşı koruyabilirsiniz.

Hamilelik dönemi yaşayan anne adayları, hamileliklerinin 12 ya da 16’ncı haftalarında pilates egzersizlerine başlayabilir. Ancak bu haftalar tabi ki her hamile kadında değişkenlik gösterebilir. Bunun için doktor onayı alınmalı ve pilates egzersizlerine bu onay alındıktan sonra başlanmalıdır.

Pilates egzersiz seansları, her anne adayına göre değişkenlik gösterir. Hamilelik dönemi öncesinde hiç egzersiz yapmayan bir anne adayı 5’er dakikalık egzersizlerle başlayarak, ilerleyen egzersiz haftalarında 30 dakikaya kadar bu seansları çıkarabilir. Ancak bu süre hamilelik döneminde asla aşılmamalıdır.

Hamileliğin sürecine göre pilates egzersizleri 41. Haftaya kadar yapılabilmektedir. Özellikle hamilelik öncesinde de pilates egzersizi yapan anne adayında, bu süre gayet normal olmaktadır.

Hamile pilatesi yapmak için eğitimli kişilerden destek alınması gerekir. Bunun için sertifikalı eğitmenlerimizin sizin için hazırlayacağı pilates egzersiz programlarına katılabilirsiniz.

Her anne adayının hamilelik döneminde farklı sorunları olabilmektedir. Bizim amacımız hamile pilatesi yapılırken anne adaylarını rahatlatmak, doğuma hazırlamak ve doğum sonrasında da vücutlarını toparlamalarına yardımcı olmaktır.

 • Vajinal kanama geçiren anne adayları
 • Erken doğum riski olabilecek hamileler
 • Hipertansiyonu olan anne adayları
 • Doğumdan önce amniyon kesesinin yırtılma riski olanlar

Yukarıdaki kategorilere giren anne adaylarımıza, pilates yapmalarını önermiyoruz. Bu yüzden doktor onayı olmadan anne adaylarının hamilelik pilatesine başlaması uygun değildir.

Hamilelik döneminde pilates uygulamak isteyen anne adayları, pilates egzersizlerini tek başına yapmamalıdır. Kolay doğum için hamile pilatesi yapmaya karar veren anne adaylarımız için, konusunda uzman ve sertifika sahibi olan eğitmenlerimiz eşliğinde doğru şekilde yapılabilir.

Tek başına pilates egzersizlerinin uygulanması doğru değildir. Anne adaylarında meydana gelen hormonal değişiklikler, bel ve omurga bölgesinin değişime uğraması, pilates egzersizlerinin eğitmenler eşliğinde yapılmasını öngörür. Yanlış yapılacak bir hareket sonrasında sakatlanmalar, hamileliğin tehlikeye girmesi gibi durumları ortaya çıkarır.

Hamilelik döneminde yapılan pilates, anne adaylarının doğum öncesinde, doğum esnasında ve sonrasında doğru duruş pozisyonlarını bulmasında ve doğumun daha rahat gerçekleşmesinde kolaylık sağlar. Hamilelik pilatesinde uygulanan prensipler, doğru şekilde yapıldığında anne adayına birçok fayda sağlar.

 • Konsantrasyon
 • Doğru nefes alıp verme
 • Hareketlerde kolaylık
 • Vücudun gevşemesi

Pilatesin ilk unsuru konsantrasyondur. Pilates egzersizleri yapıldığında tüm konsantrasyon rahatlıkla sağlanmaya başlar. Beyin günlük hayattan uzaklaşarak rahatlamaya başlar. Doğum esnasında alınıp verilecek nefes oldukça önemlidir.

Bu yüzden hamilelik pilatesinde doğru nefes alıp verme egzersizleri, anne adayının doğum sırasında rahat ve doğru nefes alıp vermesini sağlar.

Hamilelik pilatesi sayesinde anne adayları, günlük hareketlerinde uyumu sağlar ve daha rahat hareket etmeye başlar. Yapılacak gevşeme hareketleri ile anne adaylarının vücudu, uyumu yakalamaya ve rahatlamaya başlar.

Hamilelik döneminde yapılacak hamile pilatesinin anne adayına ve bebeğe birçok faydası bulunmaktadır.

 • Hamilelik döneminde yapılacak hamile pilatesi, anne adayının doğum esnasında daha kolay ıkınmasına yardımcı olur.
 • Doğum sürecinde oluşabilecek idrar kaçırma, bel ve sırt ağrıları gibi sorunlar ortadan kalkmaya başlar.
 • Anne adayının daha düzenli uyku uyumasına olanak tanır.
 • Gevşemeye başlayan karın kasları daha çabuk toparlanmaya başlar.
 • Anne adayı kendini daha dinç, daha rahat ve mutlu hisseder.
 • Göğüs kasları, hamilelik pilatesi ile daha da güçlenir.
 • Doğum sonrasında cinsel hayata dönmek daha kolaylaşır.

Konusunda uzman eğitmenlerimiz ile yapılacak kolay doğum için hamile pilatesi egzersizlerini uygulayarak, daha rahat bir hamilelik dönemi ve doğum süreci atlatılabilir.

Hamilelik döneminde yapılan hamilelik pilatesi, anne adayını olumlu yönde etkilediği gibi, bebeği de olumlu yönde etkileyecek bir özelliğe sahiptir. Hamilelik pilatesi ile anne adayının, bedeni düzgünleştikçe, bel ve sırt ağrıları geçmeye başladıkça, vücut güçlendikçe, rahatlar ve mutlu olmaya başlar. Bu mutluluk bebeğe de yansıyarak daha güçlü ve mutlu bir bebek dünyaya gelecektir.

Konusunda uzman ve deneyimli eğitmenlerimiz hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını düşünerek, en doğru şekilde hamile pilatesini uygular. Bu egzersizler sayesinde annenin hem fiziki hem de hormonal dengesi yerine geldiği için bu uyum, bebeğe de ister istemez yansımaya başlayacaktır.

Hamilelik pilatesi, alanında uzman, sertifikalı eğitmenlerle yapılması gereken bir egzersiz programıdır. Sertifikası olmayan, bu konuda uzmanlaşmamış kişilerden alınan hamilelik pilatesi eğitimi hem anneye hem de bebeğe ciddi zararlar verebilir.

Sertifikalı, konusunda deneyimli eğitmenlerimiz eşliğinde yapacağınız hamilelik pilatesi ile hamilelik süreci boyunca, en doğru eğitim programı ile hamilelik sürecinizi geçirme olanağı bulunmaktadır.